szkolenia medialne

Występ przed kamerą stanowi dla wielu osób wyzwanie. Widzowie oceniają nie tylko to, co jest powiedziane, ale również wygląd i zachowanie osób w telewizji. Kamera z łatwością odsłania wszelkie wizualne i werbalne mankamenty. Warto zatem przed nagraniem przygotować się do rozmowy nie tylko od strony merytorycznej, ale również poświęcić uwagę własnej mimice, gestykulacji, artykulacji, właściwemu ubraniu, aby w efekcie pozostawić po sobie dobre wrażenie.

 

Strój oprawą człowieka

Ubiór powinien być dostosowany do okazji, tematu i formuły programu. Nieodpowiednia kreacja może bowiem odwrócić uwagę od meritum wypowiedzi, a także sprawiać, że mówca nie jest korzystnie odbierany, zwłaszcza gdy strój jest nieadekwatny do spotkania, niechlujny, zbyt wyzywający. Przy okazji nagrań do programów biznesowych jak najbardziej wskazane są dla mężczyzn marynarki, krawaty, koszule, a dla kobiet również eleganckie stroje biznesowe. W luźniejszych formatach, jak telewizje śniadaniowe, goście mogą pokusić się o mniej formalne, aczkolwiek dobrze prezentujące się ubranie. Ważne jest przy tym, aby czuć się wygodnie w tym, co założymy, bowiem odpowiednio dobrany strój może zwiększyć pewność siebie. Warto pamiętać, że nigdy nie jest wskazane zakładanie odzieży w drobne paseczki czy kratkę, których po prostu kamera i obraz telewizyjny nie lubi.


Opanować body language

Ciało czasem potrafi powiedzieć więcej niż słowa, warto zatem obiektywnie ocenić własny body language i popracować nad niedoskonałościami. Niektóre osoby wypowiadają się dosyć ekspresyjnie, stosując bogatą gestykulację, która odbierana jest często jako nerwowe zachowanie. Warto również zadbać o mimikę twarzy, aby była ona naturalna, spokojna i nie zdradzała ewentualnych negatywnych odczuć towarzyszących nagraniu. Należy również pamiętać o utrzymywaniu kontaktu wzrokowego z rozmówcą, żeby nikt nie poczuł się zlekceważony. Człowiek wygląda na pewnego siebie, kiedy jest wyprostowany i panuje nad swoimi odruchami.


Słyszalne słowa

To, co mówimy, powinno być zrozumiałe zarówno dla dziennikarza prowadzącego wywiad, jak i osób nas oglądających. Należy zwrócić uwagę na artykulację i dykcję. Niestaranny i niewyraźny sposób rozmowy powoduje utratę uwagi i zainteresowania słuchaczy. Poza tym istotne jest, aby na skutek zdenerwowania nie mówić zbyt szybko i jednym tchem. Odpowiednia intonacja, pauzy podkreślają kluczowe elementy wypowiedzi i przykuwają uwagę.


Trening czyni mistrza

Żeby czuć się pewniej przed kamerą telewizyjną, można wcześniej trenować i obserwować swoje zachowanie np. przed lustrem lub przed własną kamerą. Wówczas łatwo wyłapać negatywne odruchy i popracować nad ich korektą. Warto też rozważyć skorzystanie z profesjonalnego szkolenia w tym zakresie. Odpowiednie przygotowanie do występu ułatwią zapanowanie nad własnymi niedoskonałościami, wzmocnią pewność siebie i przyniosą pozytywny efekt w telewizji.