Dachser, globalny operator logistyczny, w 2017 r. o 43% zwiększył liczbę przesyłek zrealizowanych ze swojego szczecińskiego oddziału do krajów skandynawskich w porównaniu z rokiem poprzednim. Firma spodziewa się dalszego wzrostu dynamiki przewozów ze względu na rosnący eksport z Polski do tego regionu Europy.
Skandynawia znajduje się wśród głównych kierunków polskiego eksportu. W III kwartale 2017 r. do Szwecji, Dani i Norwegii sprzedano towary o łącznej wartości prawie 37 mld zł. To o ponad 6% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – wynika z danych GUS. Wzrost wymiany zagranicznej z północną Europą ma przełożenie na zwiększenie liczby przesyłek transportowanych przez operatorów logistycznych specjalizujących się w obsłudze eksportu, takich jak Dachser. Za pośrednictwem tej firmy do Skandynawii trafiają produkty branży medycznej, elektronicznej, chemicznej, wyposażenia wnętrz oraz towary dla sektora przemysłowego np. części zamienne lub wyposażenie elektrowni wiatrowych.
- Skandynawia jest istotnym partnerem handlowym Polski i stanowi atrakcyjny rynek zbytu dla rodzimych przedsiębiorców, dlatego coraz więcej firm chce sprzedawać do Szwecji, Danii czy Norwegii. Znaczna ilość wymiany przypada też na towary wysyłane na północ przez skandynawskie firmy produkcyjne, które mają swoje zakłady w naszym kraju. Biorąc pod uwagę korzystną koniunkturę gospodarczą, nieustanny rozwój e-commerce i rosnące uznanie dla polskich wyrobów u skandynawskich odbiorców, spodziewamy się utrzymania w przyszłości tych pozytywnych trendów dla eksportu, a co za tym idzie, także dla logistyki – mówi dr inż. Grzegorz Lichocik, prezes Dachser w Polsce.
Pięć dni w tygodniu z centrum logistycznego pod Szczecinem wyjeżdżają ciężarówki z logo Dachser do oddziału operatora w Kolding w pobliżu granicy niemiecko-duńskiej. Stamtąd przesyłki są transportowane do pozostałych rejonów na terenie Danii oraz do Szwecji, Norwegii i Finlandii. Posiadanie jednej z najbardziej wydajnych sieci transportowych w Europie sprawia, że Dachser dostarcza przesyłki na terenie Półwyspu Jutlandzkiego w standardzie przesyłek krajowych, czyli w 24 godziny, a na wyspy duńskie w 48 godzin. Do Szwecji, która jest nieporównywalnie większa czasy dostaw różnią się od jednego do kilku dni - na północ kraju to 4-5 dni. W ramach połączeń liniowych Dachser obsługuje zarówno zlecenia eksportowe, jak i importowe.
- Największym zainteresowaniem wśród skandynawskich kierunków eksportowych obsługiwanych przez oddział Dachser w Szczecinie cieszy się Dania. Jest to spowodowane ponadprzeciętnym udziałem bezpośrednich inwestycji firm z duńskim kapitałem na Pomorzu Zachodnim. Ale nie brakuje tu także firm o szwedzkim czy norweskim rodowodzie. Oprócz nich za naszym pośrednictwem wysyłkę towarów do Skandynawii zlecają krajowi producenci, którzy także chcą być obecni na perspektywicznych rynkach – mówi Karolina Paradowska, Specjalista ds. Klientów Kluczowych Dachser w Szczecinie.
W przypadku obsługi eksportowej krajów spoza Unii Europejskiej, takich jak Norwegia, Dachser oprócz transportu zajmuje się także organizacją odprawy celnej, co usprawnia proces wysyłki i jest dużym ułatwieniem dla firm. Ponadto oddział Dachser w Szczecinie posiada w magazynie przeładunkowym tzw. stałe miejsce uznane, dzięki czemu nie ma konieczności przedstawienia towarów w urzędzie celnym. Takie rozwiązanie pozwala skrócić czas odprawy towarów oraz ograniczyć ich transport na terenie miasta, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia.
Szczecin po Poznaniu jest kolejnym oddziałem Dachser obsługującym Skandynawię. Ze względu na swą lokalizację i bardzo dobre połączenie komunikacyjne ze Skandynawią zapewnia szybką realizację zleceń transportowych do tego regionu. Ponadto, Dachser Szczecin oferuje również inne codzienne połączenia liniowe, dzięki którym przesyłki docierają do 37 krajów Europy.