„Obszary regulowane prawnie w akredytacji laboratoriów i wymagania techniczne” będą tematem przewodnim seminarium organizowanego przez Polskie Centrum Akredytacji przygotowanego specjalnie na XIII Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab 2011. Wykłady adresowane są do wszystkich osób zainteresowanych akredytacją laboratoriów, w szczególności do pracowników i personelu kierowniczego laboratoriów, a także szerzej do organizacji, w których strukturach działają laboratoria. Seminarium będzie bezpłatne i odbędzie się pierwszego dnia targów, 9 marca, w Centrum MT Polska przy ul. Marsa 56c w Warszawie.
- W ubiegłorocznym seminarium Polskiego Centrum Akredytacji wzięło udział bardzo dużo osób związanych z rynkiem laboratoryjnym. Od uczestników zebraliśmy wiele pozytywnych opinii o tym wydarzeniu. Dochodziły do nas również licznie pytania czy PCA zorganizuje u nas wykład i w tym roku. Z pewnością temat najbliższego seminarium, poruszający istotne zagadnienia dotyczące akredytacji laboratoriów badawczych, będzie cieszył się również dużym zainteresowaniem. Wstęp na seminarium jest bezpłatny, należy jedynie dokonać obowiązkowej rejestracji na miejscu lub poprzez stronę internetową targów - mówi Piotr Skoneczka, Project Manager Targów EuroLab.
Dlaczego warto się starać o akredytację?
Akredytacja jest dobrowolna, stanowi jednak potwierdzenie kompetencji laboratorium w zakresie wiarygodności prowadzonych badań. Często jest również wymagana przez klienta, a nierzadko wprost przez prawo. Dotyczy to na przykład badań kosmetyków pod względem składu chemicznego, jak i czystości mikrobiologicznej czy badań dowodów w sprawie.
Co przedstawi PCA?
W trakcie seminarium omówiony zostanie m.in. temat rzetelnego szacowania niepewności pomiarów związanej z wynikami badań, a także algorytmów postępowania w badaniach ilościowych i jakościowych. Ponadto prowadzący poruszą zagadnienia pobierania próbek do badań, jako szczególnego etapu procesu badawczego. Eksperci będą omawiać obszary regulowane prawnie w akredytacji laboratoriów badawczych, pojawiające się w wyniku realizacji postanowień Parlamentu Europejskiego i Rady. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na potrzeby głównego realizatora, czyli państwa, w zakresie zminimalizowania ryzyka związanego z pozyskiwaniem danych koniecznych do podejmowania decyzji w różnych obszarach życia gospodarczego i społecznego. Zaprezentowane zostaną również sposoby wykorzystywania wyników uzyskiwanych w badaniach biegłości w działalności laboratoriów. Dobór tematyki seminarium nie jest przypadkowy, a oparty na wynikach ankiety przeprowadzonej przez PCA wśród klientów odnośnie zainteresowania poszczególnymi zagadnieniami.
Kto poprowadzi seminarium?
Seminarium poprowadzą doświadczeni specjaliści PCA, zajmujący się na co dzień problematyką realizacji procesów akredytacji i nadzoru oraz rozwojem tej działalności. W tym roku referaty przedstawią m.in.: Ryszard Malesa, kierownik Działu Akredytacji Laboratoriów Wzorcujących, Tadeusz Matras, kierownik Działu Akredytacji Laboratoriów Badawczych oraz Tomasz Wontorski, kierownik Działu Programowego – Laboratoria.
- Targi EuroLab mają ugruntowaną renomę w społeczności laboratoryjnej i od wielu lat Polskie Centrum Akredytacji przedstawia w trakcie tego wydarzenia specjalnie przygotowane eksperckie wystąpienia związane z akredytacją laboratoriów. W ostatnich latach nie były to pojedyncze referaty, ale rozbudowane seminaria, podczas których omawiane były problemy i nowości w tej dziedzinie. PCA obecne jest na Targach Eurolab nie tylko podczas seminariów, ale również na własnym stoisku, gdzie wszyscy odczuwający niedosyt informacji mogą zadać dodatkowe pytania naszym specjalistom - mówi Eugeniusz W. Roguski, dyrektor Polskiego Centrum Akredytacji.
Jak się zapisać?
Osoby zainteresowane udziałem w seminarium muszą dokonać rejestracji na targi na stronie www.targieurolab.pl/rejestracja lub w godzinach otwarcia Targów EuroLab 2011. Każdy, kto zarejestruje się on-line otrzyma bezpłatnie katalog targów.
XIII Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab odbędą się w dniach 9-11 marca br. w Centrum MT Polska przy ul. Marsa 56c w Warszawie.
Dodatkowe informacje znajdują się na www.targieurolab.pl.